Výstava Malované na skle v muzeu v Deštném v Orlických horách

Šedivinský spolek

11. srpna 2020

V Muzeu turistiky, zimních sportů a řemesel v Deštném v Orlických horách byla u příležitosti zahájení 29. ročníku Tavení skla dřevem uspořádána výstava s názvem „Malované na skle Janky Schmidtové“. V sále muzea si můžete až do 27. září 2020 v otevíracích hodinách muzea prohlédnout více než 60 obrázků podmaleb na skle s vesnickými, náboženskými a řemeslnými motivy.

Podmalba na skle je specifická tím, že malířka začíná s detaily a obrysy, které postupně vybarvuje a překrývá dalšími vrstvami barvy. Na hotový obrázek se pak díváme z druhé strany skla.

Během konání výstavy se v muzeu uskuteční tři workshopy výuky techniky podmalby na skle přímo pod vedením malířky Janky Schmidtové. Z těchto workshopů si každý z účastníků odnese vlastní zarámovaný obrázek.

Malířka Janka Schmidtová se narodila v Považské Bystrici a techniku podmalby na skle se tam naučila od své maminky, kterou obrázky na Slovensku proslavily. Janka se pak vdala do Orlických hor a přivedla tuto techniku, rozšířenou dříve i v místních sklářských dílnách, zase zpět.

Výstavu pořádá Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel spolu s Šedivinským spolkem za přispění Královéhradeckého kraje.

Logo Královéhradeckého kraje

Další informace: http://www.sediviny.cz

Ke stažení:

Print Friendly, PDF & Email