Výstava obrázků Janky Schmidtové 2019

Umění našich předků – podmalba na skle
Výstava obrázků Janky Schmidtové
Šediviny, bývalá škola čp. 67
Otevřeno od 23. června do 28. července 2019 o sobotách a nedělích od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin
V ostatní dny po telefonické domluvě na čísle 608 980 323

Pozvánka na výstavu Umění našich předků
Pozvánka na výstavu

O autorce
Janka Schmidtová pochází z Považské Bystrice na Slovensku. Od roku 1976 žije v Šedivinách v Orlických horách. Pracovala v Deštném a v Dobrušce jako učitelka mateřské školy, nějaký čas také malovala tradiční skleněné vánoční ozdoby v Kounově. 
Podmalbu na skle Janku naučila její maminka Zuzana Vaňousová-Kronerová. U zrodu krásných obrázků s lidovými tématy stáli maminčini přátelé – zpěváci lidových písní z Kysucka. Právě pro ně začala malovat to, co se oni snažili vyjádřit písní – lásku k rodnému kraji. A tak se proslavily její „malované písničky“, které dnes zdobí mnoho domácností po celém světě. 
Janku začala podmalba na skle také zajímat a postupně se seznamovala se sklem, nejtenčími štětci a velmi detailní prací. Alchymie míchání barev a umění psaní písma zrcadlově vyžaduje neustálé zdokonalování. Prvním a nejoblíbenějším námětem byla matka s dítětem v různých podobách. Dlouhá léta tvořila jen pro radost svoji a svých blízkých, které obdarovávala. Malování ji okouzlilo a vzalo jí všechen volný čas. Nyní už má za sebou mnohé výstavy a přednášky. Získala i několik ocenění – například v roce 2004 ocenění za lidovou tvorbu „Zlatý kolovrat“. 
Díky podpoře ze strany Šedivinského spolku a obce Kounova může Janka Schmidtová letos poprvé vystavovat i ve své vesnici, v bývalé škole na Šedivinách. K hlavním tématům připravované výstavy bude patřit ztvárnění řemesel našich předků a původní biblické náměty.

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář