Janka Schmidtová – pár slov o sobě

Janka Schmidtová
Janka Schmidtová, 12.6.2022

Pocházím z Považské Bystrice na Slovensku. Od roku 1976 žiji v Šedivinách v Orlických horách. Podmalbu na skle i jiné techniky malby mě naučila moje maminka. U zrodu krásných obrázků s lidovými tématy stáli její přátelé – zpěváci lidových písní z Kysucka. Maminka začala právě pro ně malovat to, co se oni snažili vyjádřit písní – lásku k rodnému kraji. A tak se proslavily její „malované písničky“, které dnes zdobí mnoho domácností po celém světě.

I mne začala malba na skle zajímat a postupně jsem se seznamovala se sklem, s nejtenčími štětci a velmi detailní prací. Malování mě okouzlilo a vzalo mi všechen volný čas.

Podmalba na skle je jedna z krásných věcí, kterou si krátili čas naši předkové v malebných chaloupkách roztroušených v horách. Právě ti mě inspirovali k mnoha krásným námětům – pečení chleba, tlučení másla, paličkování. Držím se ale i původních témat, a to biblických námětů.

Tím jsem ze Slovenska znovu přinesla do Orlických hor lidové řemeslo, kterým se zde zabývali skláři v hutích, a které zde již bylo téměř zapomenuto.

Rámečky na obrázky mi vyrábí můj manžel v zimních měsících, kdy mu vedle starostí o hospodářství zbývá trocha času.

Print Friendly, PDF & Email